İmplant

/ / Genel, Tedaviler
kadikoy-implant

İnsanların kendi dişlerine sahip olması çok önemlidir, fakat bireyler ağız ve diş sağlığına yeterli önem göstermemesi sonucunda çürükler ve diş eti hastalıkları sebebiyle, uğradıkları çeşitli travmalara bağlı olarak, çeşitli sistemik hastalıkların ağız içi etkileriyle, ve yanlış diş tedavileri sonucunda hayatlarının belli dönemlerinde diş kayıplarıyla karşılaşabilir. Bu ise bireyin fonksiyonunu ve estetiğini, yani hayat standartını etkiler.

Diş eksikleri günümüze üç şekilde tedavi edilebilmektedir. Bunlardan ilki köprü uygulamasıdır. Diş eksikliği bulunan bölgenin önündeki ve arkasındaki diş ufaltılarak üzerine bir kaplama geçirilir ve arada boşluk kapatılır. İkini yol damak uygulamasıdır. Çoklu diş kayıplarında, hastanın hiç dişi olmadığı durumlarda takıp çıkartılan tam veya yarım protezler kullanabiliyoruz. En son ve en yeni metod ise implant uygulamasıdır.

Diş eksikliklerinde kullanılan üçüncü metod ise implantlardır. İmplant kısaca eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiği içerisine yerleştirilen, titanyum veya zirkonyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Tek diş eksikliklerinde komşu dişlere zarar vermemek için, tam dişsizlik durumunda ise takılıp çıkartılan protezler yerine sabit dişler yapmak için kullanılabilir. Böylece ağız ortamında orjinaline en yakın durum elde edilir.

Dişler çekildiğinde ve o bölge boş kaldığında çene kemiğinde fonksiyon görmemesine bağlı olarak erimeler meydana gelmektedir. Çok uzun süre dişsiz kalmış insanlarda yüzün çene kemiğinin eridiği ve yüzün çöktüğü dışarıdan bile gözlemlenebilir. İmplant uygulaması bununda önüne geçer. İmplant sayesinde fonksiyon gören kemik üzerinde erime meydana gelmemekte dokular varlığını korumaktadır.

İmplant uygulaması kolay bir cerrahi prosedürdür. Steril bir ortam sağlandıktan sonra uzman doktor tarafından çeşitli driller yardımı ile çene kemiği üzerinde implantın yerleşeceği bir yuva açılır ve sonrasında implant buraya yerleştirilir. Bu işlem sırasında en önemli faktör implant yerleştirilecek bölgede bulunan kemiğin kalınlığı ve genişliğidir. Yaşlı bireylerde veya travmatik diş çekimi geçirmiş olan bölgelerde çene kemiğinin hacmi implantın tam yerleşmesi için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise implant yerleştirildikten sonra implantın açıkta kalan bölgesine kemik tozu ve kemik kağıdı yerleştirilerek implant tamamen kapatılır. Kemik dokusunun hacminin hiçbir şekilde implantın yerleştirilmesine uygun olmayan vakalarda ise ileri cerrahi ile kemik yapımı işlemleri (Augmentasyon işlemleri) uygulanır. Bazı vakalarda ise kemik olmayan bölgeler yerine daha az implant ile uygulanabilen hibrit protezler (All on four) seçilerek protezi tamamlamayı seçeriz. Bir diğer önemli faktör ise işlemi yapacak olan cerrahın deneyimli olması ve ağız içerisindeki alt çene siniri (mandibüler sinir) ve maksiller sinüslerden uzak durmasıdır. Bu noktalara drillerin gelmesi hasta üzerinde zarara sebebiyet vermektedir.

Bize en çok sorulan ve danışılan konuların başında hangi marka implantın kendileri için en iyi sonucu vereceği sorusudur. Piyasada yüzlerce implant firması olmasına rağmen belli başlı birkaç firma implant üretimi konusunda uzun yıllardır kendilerini kanıtlamışlardır. Bu firmaların üretttiği implantlar hakkında uzun süreli bilimsel çalışmalar bulunmaktadır ve güvenilirliklerini kanıtlamıştlardır. Bir implant markasının değeri ürettikleri implantın ağızda çok uzun süre sağlıklı olarak hizmet verebilmesinin yanında implantın arkasında uzun yıllar durması ile ölçülür. Bu sebeple bazı firmalar fiyat konusunda rekabetçi olmalarına rağmen implantın kalitesine, nerede üretildiğine bakılmalı ve uzun yıllar implantla ilgili destek verebilecek implant firmaları seçilmelidir.

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Uygun anestezi yöntemlerinin uygulanması durumunda hayır. Operasyon sırasında hasta tercihine göre genel ya da lokal anestezi kullanılabilir. Genellikle implant’ın yerleştirildiği akşam duyulabilecek ağrı basit ağrı kesiciler ile giderilebilir. Bir çok hasta bu ağrının normal diş çekiminden sonra duyulan ağrıdan farklı olmadığını belirtmektedir. Tedavinin problemsiz tamamlandığı vak’alar da implantların varlığını bile hissetmeyecek kadar rahat olursunuz.