Beyazlatma (Diş Beyazlatma)

/ / Genel, Tedaviler
dis-beyazlatma-kadikoy

Dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere kozmetik bir çözüm olarak önerdiğimiz diş beyazlatma; çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş veya kişiye özel diş rengini bir kaç ton açmak için dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile çözünmesi işlemidir.

Dişleri boyayan maddelerin (Sigara, çay, kahve cola vb.) fazla tüketiminden , eski dolgu,protez ve kaplamalar,antibiyotik (tetracycline) veya aşırı florid tüketiminden dolayı dişlerde lekelenmeler oluşmaktadır. Bu lekelenmelerin giderilmesi için uygulanan beyazlatma yöntemi iki şekilde yapılmaktadır.

Klinikte uzman bir hekim tarafından beyazlatıcı ilaç uygulanacak olan bölgeye yerleştirilir ve beyaz renkli ışık belli bir süre tutulur. İşlem bittiğinde sonuç fark edilir.

İkinci yöntem ise; bu işlemi takiben hastanın evinde uygulayabileceği bir yöntemdir. Hekim ağızdan ölçü alarak kalıp hazırlatır. Hasta kendisi için hazırlanmış olan bu özel kalıbın içerisine beyazlatıcı ilacı yerleştirerek uygulanacak dişlerin üzerine hekimin tavsiye ettiği sürede uygular.

Beyazlatılan dişler ne kadar süre beyaz kalır?

Farklı diş beyazlatma (bleaching) metotlarıyla beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler. Dudaklar ve dişetleri özel malzeme ile kapatılır. Diş hekimi dişler üzerine beyazlatma jelini sürer. Özel Beyazlatma ışınları sayesinde dişeti bariyerinin sabitlenmesini sağlar ve Beyazlatma işlemi gerçekleşir

Lazerli Beyazlatma

Bu yöntemde de yine bir miktar özel bir jel kullanılır. Ancak kimyasal malzemelerle yapılan diş beyazlatmadan farklı olarak yüksek enerjili özel bir ışın demeti uygulanır. Işık kaynağı bir seri LED veya diyot-lazer den oluşabilir. Mutlaka diş hekimi gözetiminde yapılmalıdır.

Lazerli diş beyazlatmaişlemlerinde çok kısa sürede daha iyi sonuç almak mümkündür.

Dişetlerinde genetik olarak aşırı derecede mor renklenme (hiperpigmentasyon) bulunan hastalarda 3 veya 4 seansta lazer ile soyma (peeling) yapılarak, bu sorun ortadan kaldırılabilmektedir.

Beyazlamasını istediğimiz esas bölge burasıdır. Tek bir beyazlatma seansı uygularsanız gerçekte sadece diş minesini beyazlatmış olursunuz ve uzun süreli kalıcılık sağlayamazsınız. Dentini doğru bir şekilde beyazlatmak ve kalıcı sonuçlar elde etmek için profesyonel bir yöntemle, 15’er dakikalık iki ila üç seans beyazlatma yapmak gereklidir.