Diş Eti Çekilmesi

/ / Genel, Tedaviler
diseti-hastaligi

Diş eti çekilmesi dişleri saran diş eti dokusunun normalde bulunması gereken anatomik konumdan aşağı, kök yüzeyine doğru yer değiştirmesidir. Sonuç olarak normalde diş etinin altında olan diş yüzeyi ağız ortamına açılır. Diş eti çekilmesi dişlerde hassasiyet ve estetik sorunlar yaratmasının dışında ileri aşamalarda diş kaybıyla sonuçlanır. Diş eti çekilmesinin en önemli sebebi periodontal hastalıklardır. Diş yüzeyinde biriken diş taşları diş etinde iltihapsal reaksiyona yol açarak diş eti dokusunun altındaki kemik dokusunda erimeye sebep olur. Bu erimeyi takiben diş eti dokusu konumunu korursa diş eti cebi, konumunu korumayıp kemik dokusu ile beraber aşağı doğru hareket ederse diş eti çekilmesi meydana gelmektedir. Diş eti çekilmesinin diğer sebepleri arasında yaşlanma, dişin konumundaki bozukluklar, yanlış diş fırçalama alışkanlığı, ortodontik tedaviler, ağızda yapılmış yanlış porselen kaplamalar, sigara kullanımı, tırnak yeme, diş sıkma gibi kötü alışkanlıklar yer almaktadır.

Diş eti çekilmesinin tedavisi:

Diş eti çekilmesi tedavisinin ilk aşaması hastalığa sebep olan etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Diş taşları temizlenir, diş yüzeyleri pürüzsüz hale getirilir ve eğer gerekli ise periodontal cerrahi ile diş eti içerisindeki iltihabi ortam ortadan kaldırılır. Bunların yapılması sonucunda sağlıklı diş eti elde edilir. Bundan sonraki adım daha ileri bir tedavi yapıp yapmamaya karar vermektir. Eğer diş eti çekilmesi az bir miktarsa ve dişin uzun dönem sağlığını kötü etkilemeyecekse herhangi bir tedavi yapmamaya karar verilebilir, çünkü diş eti dokusunu eski konumuna getirmek sadece kompleks diş eti operasyonları ile mümkündür.

Serbest diş eti greft’i ve bağ dokusu greft’i operasyonları sağlıklı diş eti dokusunu arttırmak ve diş eti çekilmesini ortadan kaldırmak için sıklıkla kullandığımız diş eti operasyonlarıdır. Bu operasyonlarsa hastamızın damağının iç veya dış kısmında alınan doku diş eti çekilmesi olan bölgeye nakil edilmekte ve açık olan bölge kapatılarak orijinal haline getirilmektedir.